I.                 CEL KURSU

Celem kursu Projektowanie Urbanistyczne I jest wykonanie analiz i projektu zagospodarowania terenu wybranego podwórza w zabudowie pierzowej na terenie starego miasta w Opolu.

Na zajęciach projektowych do zrobienia są dwa zadania projektowe w semestrze. Do projektowania urbanistycznego zaleca się wykonanie zasadniczej pracy w Autocadzie na plikach dwg, które mogą być jedynie uzupełniane zdjęciami i szkicami w innych formatach. Zadania będą prezentowane próbnie i dyskutowane na zajęciach oraz po uwzględnieniu uwag z prezentacji próbnej, prezentowane jeszcze raz na oddaniu zadania i oceniane. Wpis oceny nastąpi po wgraniu plansz przez każdego studenta do systemu – należy kontrolować materiały udostępniane i oceny w systemie. Prezentacje analiz mogą być w formie prezentacji multimedialnej lub na planszach wydrukowanych, prezentacje projektu tylko na planszach papierowych.

II.               HARMONOGRAM PRACY

  • 03.10.2024 – wprowadzenie, wydanie tematu, podział na grupy,
  • 10.10.2024, wizyta w terenie, inwentaryzacja fotograficzna i krajobrazowa.
  • 17.10.2024, 24.10.2024, – praca nad analizami, konsultacje
  • 31.10.2024 – prezentacja próbna części analitycznej
  • 07.11.2024 – przegląd – zakres: cz. analityczna
  • 14.11.2024, 21.11.2024, 28.11.2024, 05.12.2024, 12.12.2024, 19.12.2024, 09.01.2025 – praca nad projektem, konsultacje
  • 16.01.2025 – prezentacja próbna części projektowej
  • 23.01.2025 – oddanie końcowe

Zgodnie z Regulaminem Studiów, obecność na zajęciach projektowych jest obowiązkowa. Prowadzący dopuszczają jedną nieobecność nieusprawiedliwioną (z wyłączeniem zajęć przewidzianych na przegląd i oddanie końcowe). Nieobecność spowodowana chorobą musi być potwierdzona odpowiednim zaświadczeniem lekarskim.

III.             ZAKRES ZADAŃ

Zadanie 1 – analizy i wytyczne

Wykonywane w grupach 2-3 osobowych.

Polegać będzie na inwentaryzacji przestrzeni, wykonaniu analiz terenu, oraz sformułowaniu wytycznych do projektowania dla wybranego podwórka w zabudowie starego miasta w Opolu. 6 plansz.

Inwentaryzacja (jedna plansza A3) plan z miejscami i kierunkiem wykonanych zdjęć, ponumerowane ważniejsze fotografie uwzględniające architekturę, zieleń, użytkowanie terenu, zarówno wartościowe jak i dysharmonizujące obiekty w kontekście całego wnętrza urbanistycznego. (tzn. nie jedna ściana, tylko ściana, czy śmietnik widoczne we wnętrzu podwórka bez zbliżenia, drzewo we wnętrzu ale i zbliżenie na liście, żeby rozpoznać gatunek)

Analizy terenu (4 plansze A3)

·        historyczna - archiwalne mapy, ryciny, zdjęcia, zapiski historyczne, zabytki z rejestru i ewidencji,

·        funkcjonalna - wysokości zabudowy, stan zagospodarowania, użytkowanie i funkcje, śmietniki,

·        krajobrazowa - nasłonecznienie- zacienienie, osie widokowe, dominanty, akcenty, drzewa i krzewy (rozpoznanie gatunku, ocena kondycji i wartości), zieleń niska (typ),

·        komunikacyjna - parkingi, ruch kołowy, pieszy, rowerowy, wywóz śmieci, dostęp ambulansu, droga pożarowa.

Wytyczne (jedna plansza A3) Zebranie wniosków z analiz i wskazanie elementów wartościowych do zachowania, wyeksponowania, odsłonięcia oraz elementów dysharmonizujących do usunięcia, do przebudowy, do zasłonięcia, wnioskowane zmiany funkcji i obsługi komunikacyjnej)

Zadanie 2 - projekt

Wykonywany w grupach 2-3 osobowych.

Będzie polegało na wykonaniu projektu tego podwórka zgodnie z wytycznymi sformułowanymi w poprzednim zadaniu, wytycznymi MPZP (Miejscowy Paln Zagospodarowania Przestrzennego – z urzędu) oraz prawem budowlanym (Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie). 2 – 4 plansz format A3-A2 + makieta A3

PZT – skala 1: 200, 1:250 projekt zagospodarowania terenu z legendą wykonany na mapie w dwg. Mapa podkładowa z udostępnionego pliku – zakaz ingerencji w mapę poza zmianą grubości i koloru linii do wydruku. Wszystkie nowe elementy na osobnych warstwach lub w osobnym pliku z podłożonym odnośnikiem (reference) pliku mapy.

Przekroje – skala 1:100 charakterystyczne 2 przekroje terenu projektowanego wraz z dobudowanymi budynkami lub elementami oraz drzewami

Wizualizacje – pokazujące rozwiazania i idee  projektowe, technika dowolna mogą być zdjęcia z makiety lub rysunki odręczne.

Makieta – skala 1:200, 1:250 (jak PZT) wykonanie na sztywnej i lekkiej płycie kartonowo-piankowej, pokazująca rozwiązania projektowe.

Oznaczenia. W projekcie należy zwracać uwagę na używanie odpowiednich oznaczeń:

·        rzędnych terenowych oraz rzędnych architektonicznych oraz powiązanie ich ze sobą,

·        wymiarów charakterystycznych umożliwiających sprawdzenie zgodności projektowanych w planie elementów z prawem budowlanym,

·        symboli - oznaczeń urbanistycznych jak linie zabudowy, dominanty, akcenty, drzewa,

oznaczenia w legendzie powinny odpowiadać identycznym oznaczeniom na planie.

·        tabelka – metryczka z tytułem zadania, nazwą planszy, skalami, nr planszy,

datą, KAiU nr roku, grupy,  nazwiskiem prowadzącego, nazwiskami autorów pracy.

IV.             ZASADY OCENIANIA PRACY

Ocenie podlega: aktywność podczas zajęć (20% oceny końcowej), przegląd - cz. analityczna (30% oceny końcowej) oraz oddanie końcowe - projekt (50% oceny końcowej).

Aktywność podczas zajęć jest oceniana na podstawie konsultacji z prowadzącym. Pod uwagę brana jest systematyczność konsultacji oraz postęp w pracach nad bieżącym zadaniem.

Termin wyznaczony na oddanie końcowe jest terminem ostatecznym. Nie ma możliwości późniejszej poprawy oceny z oddania końcowego. Niedostarczenie pracy na czas oddania końcowego, za wyjątkiem nieobecności spowodowanej chorobą i potwierdzonej stosownym zaświadczeniem lekarskim, skutkuje otrzymaniem oceny niedostatecznej (2.0).

Podczas zajęć przeznaczonych na przegląd oraz na oddanie końcowe nie dopuszcza się pracy nad zadaniem. Zajęcia te są przeznaczone do prezentacji wykonanej pracy oraz aktywnego udziału pozostałych uczestników kursu. Prace prezentowane w danym dniu muszą być przygotowane przed rozpoczęciem zajęć. Bezpośrednio po rozpoczęciu zajęć należy wywiercić plansze (w przypadku prezentacji w postaci papierowej) lub wgrać na uczelniany komputer prezentację multimedialną.

Warunkiem wystawienia oceny końcowej z kursu jest dostarczenie wersji papierowej oddania - cz. analityczna oraz cz. projektowa w postaci papierowej pomniejszonej do formatu A3 razem z płytą CD/DVD z nagraną wersją cyfrową projektu w formacie PDF w oryginalnej skali oraz uzupełnienie wszystkich wymaganych plików na platformie Moodle.

Ocenie podlega: spełnienie wymaganego zakresu przeglądu / oddania, atrakcyjność koncepcji, spełnienie wymogów prawa budowlanego i prawa miejscowego, estetyka wykonania wszystkich elementów zadania.

Typ kursu: Z